Aktualnośœci

Relacja z przebiegu prac Podkomisji stałej w sprawie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Szanowni Państwo,

Koleżanki i Koledzy Brokerzy,

Uprzejmie informuję, że na wczorajszym (12.10) posiedzeniu Podkomisji do spraw instytucji finansowych został przepracowany cały tekst ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Oprócz kwestii technicznych do treści ustawy zostały zgłoszone poprawki m.in. przez Stowarzyszenie. Niestety dyskusja na tym posiedzeniu była dość ograniczona. Proces przyjęcia zmian do poszczególnych przepisów zależy oczywiście od decyzji większości członków Podkomisji, niemniej bardzo duży wpływ ma w tym zakresie zdanie wnioskodawcy tj. Ministerstwa Finansów.

 

Więcej

 

Praca nad projektem ustawy o dystrybucji ubezpieczeń - seminarium

Uprzejmie informujemy, że w parlamencie rozpoczęły się prace nad rządowym projektem Ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. W dniu 12.10.2017 odbędzie się pierwsze merytoryczne posiedzenie Podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych Sejmu. Od początku procesu legislacyjnego Stowarzyszenie bierze czynny udział w pracach nad ustawą. Również na etapie prac parlamentarnych zamierzamy przedstawiać postulaty środowiska brokerskiego. W załączeniu przekazujemy pismo złożone w dniu 11 października do p. Jana Szewczaka przewodniczącego Podkomisji, zawierające uwagi Stowarzyszenia do projektu ustawy.

 

 

To klienci wyznaczają kierunek rozwoju

Nowa wersja systemu – czy to coś wyjątkowego?

Trzeba powiedzieć, że i tak, i nie. Technicznie rzecz biorąc, kolejne wersje systemów przekazywane w ręce klientów to procedura wpisana w rozwój każdego produktu. Jednak z drugiej strony, każda nowa wersja jest dla naszego zespołu czymś wyjątkowym. Przede wszystkim pokazuje nam, że idziemy w dobrym kierunku, stale odpowiadając na wymagania użytkowników i motywuje do dalszej pracy i realizacji ostatecznego celu.

https://vib.vsoft.pl/ 


Artykuł sponsorowany

 

Komisja Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oddz. w Gdańsku zaprasza na Seminarium Klaster Kosmiczny. Inteligentna Specjalizacja? Zarządzanie Ryzykiem, Finanse i Ubezpieczenia w przedsięwzięciach kosmicznych. Seminarium odbędzie się 9 listopada 2017 o godzinie 10:00 w Wyższej Szkole Administracji i Binesu w Gdyni.

Program  

 

Szanowni Państwo,

poniżej cytujemy wiadomość, którą nadesłała firma CryptoMind SA, będąca współorganizatorem webinarium poświęconego zagadnieniom ochrony danych osobowych: 

 

Bardzo dziękujemy za dużą frekwencję oraz bardzo interesujące pytania na Webinarium, które odbyło się 28.09.2017 roku dzięki zaproszeniu nas przez SPBUiR. Wszystko powyższe wskazuje, iż tematyka związana z przygotowaniem się do reformy ochrony danych osobowych jest dla Państwa branży bardzo oczekiwanym tematem. Dlatego, że nie zdążyliśmy odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania, podajemy ponownie adres e-mail broker@usecrypt.com dedykowany do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na kwestie, które nie zdążyliśmy wyjaśnić podczas webinarium. Mamy również nadzieję, że zaproponowane przez nas rozwiązanie UseCrypt, którego dostawcą jest polska firma CryptoMind SA, szyfrujące pliki na dysku komputera albo na serwerach zewnętrznych, które następnie można współdzielić bądź udostępniać w ramach organizacji i z kontrahentami, zostanie przez Państwa wybrane jako narzędzie zapewniające zgodność z wymaganiami stawianymi przez RODO. UseCrypt to kompletne rozwiązanie, które pozwoli Państwu zabezpieczyć i chronić dane osobowe Państwa klientów. Zatem gdybyście Państwo mieli ochotę jeszcze porozmawiać o dostosowaniu się do nowych wymogów, zapraszamy do kontaktu.

                                                                                                                                                                                                                               Zespół UseCrypt

 

Prawo Asekuracyjne

Ukazał się nowy numer kwartalnika Prawo Asekuracyjne. 

SPIS TREŚCI nr 3(92)2017

 

 

APRIA 2017 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

Stowarzyszenie objęło patronatem Międzynarodową Konferencję Naukową The 21st APRIA Annual Meeting 2017: “Challenges in the Insurance Market: Transparency and Consumer Protection”, która odbyła się w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, w dniach 30 lipca - 2 sierpnia 2017 r. Konferencja poświęcona wyzwaniom na rynku ubezpieczeniowym, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki przejrzystości i ochrony konsumenta została zorganizowana przez Katedrę Ubezpieczeń. 

 

Stowarzyszenie Polskich Brokerów patronem Warsztatu "Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń po implementacji Dyrektywy IDD"

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych zaprasza na warsztat "Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń po implementacji Dyrektywy IDD" organizowany przez Puls Biznesu w dniach 23-24 października br. w Warszawie w Centrum Konferencyjnym NIMBUS. 

 

 

 

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 25 lipca br. rząd przyjął projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Ustawa ma obowiązywać od 23 lutego 2018 r. (ostatni możliwy termin na wdrożenie dyrektywy), a 3 stycznia 2018 r. powinny wejść w życie regulacje odnoszące się do konfliktu interesów w ubezpieczeniowych produktach inwestycyjnych.

Rząd przyjął również projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, które obowiązywać mają od 1 stycznia 2018 r. 

Projekt ustawy o dystrybucji z dnia 17 lipca 2017 r.

Projekt ustawy został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów, dopracowany pod względem legislacyjnym w toku prac Komisji Prawniczej i zarekomendowny Radzie Ministrów.

Aktualny projekt ustawy

Opinia i instrukcja dla brokerów w zakresie stosowania przepisów o podatku VAT po 1 lipca 2017 roku

W związku z dużym zainteresowaniem oraz licznymi zapytaniami Członków Stowarzyszenia odnośnie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług w stanie prawnym po 1 lipca 2017 roku publikujemy opinię odpowiadającą na pytanie „ Czy broker może w związku z prowadzoną działalnością w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego i w jakim zakresie korzystać ze zwolnienia swoich usług od opodatkowania podatkiem od towarów i usług w stanie prawnym po pierwszym lipca 2017 r.” .

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń zaakceptowany przez SKRM

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów i przekazany Komisji Prawniczej, której posiedzenie zaplanowane jest na 3 lipca i 4-7 lipca.

Projekt po zmianach

Walne Zgromadzenie BIPAR w Berlinie

Informujemy, że w dniach 21-23 czerwca 2017 r. w Berlinie odbyło się kolejne coroczne Walne Zgromadzenie członków BIPAR. Z ramienia Stowarzyszenia w Zgromadzeniu wzięła udział adwokat Ewa Wyszyńska z kancelarii BMSP Boryczko Malinowska i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. Temat spotkania skupiony był przede wszystkim na analizie problemów, z jakimi poszczególne państwa członkowskie muszą się zmierzyć w związku z koniecznością implementacji Dyrektywy IDD.

Więcej informacji w rozwinięciu

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

23 czerwca 2017 odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych podsumowujące rok 2016. Wybrane zostały również władze Stowarzyszenia na kolejną trzyletnia kadencję oraz omówione zostały kwestie związane z działalności brokerów w świetle nowych uwarunkowaniach prawnych. 

 

Spotkanie w Ministerstwie Skarbu przedstawicieli PZU

Na posiedzeniu 17 maja 2016 r. Zarząd przedyskutował sprawę spotkania w Ministerstwie Skarbu przedstawicieli PZU i spółek Skarbu Państwa. 

 

Projekt ustawy o dystrybucji z dnia 19 maja 2017

W RCL pojawił się projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń z 19 maja 2017 r. Zapaszamy do zapoznania się z projektem. 


USTAWA 

Konsultacje międzyresortowe w sprawie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Ministerstwo Finansów zwróciło się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o przedstawienie opinii w zakresie ustanowienia zawodu brokera ubezpieczeniowego, prawa do posiadania samorządu brokerskiego oraz regulacji ustawowej umowy brokerskiej powołując się na dokumenty złożone przez Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz Polską Izbę Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. 

PISMO 

Uwagi do ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych i Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych złożyli uwagi do ministerialnego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. 

UWAGI

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych przesłali w ramach konsultacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń do Ministra Rozwoju i Finansów wstępne uwagi do projektu wraz z materiałami zawierającymi koncepcje implementacji dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD).

List przewodni do Ministra Rozwoju i Finansów

Implementacja Dyrektywy o dystrybucji

Uzasadnienie 

 

XX Kongres Brokerów

Już ruszyła rejestracja na jubileuszowy XX Kongres Brokerów. Wszystkie informacje oraz formularz rejestracji znajdą Państwo na stronie kongresbrokerow.pl 

 

Konsultacje Ministerstwa Finansów

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych złożyło uwagi do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów . 

Projekt ustawy 

Uwagi Stowarzyszenia 

VSoft Insurance Broker

VSoft Insurance Broker to program całościowo wspierający biura i kancelarie brokerskie. 

======================

Materiał sponsorowany

Wasztaty PIU

W dniu 20 kwietnia br. Polska Izba Ubezpieczeń organizuje warsztaty z ubezpieczeń ochrony prawnej w Spichlerzach na Ołowiance, Narodowe Muzeum Morskie, Gdańsk, ul. Ołowianka 9-13.

Plan warsztatów w pliku do pobrania.

Zainteresowanych udziałem w warsztatach serdecznie zapraszamy i prosimy o rejestrację na stronie:  http://rejestracja.piu.org.pl/?event=warsztaty-z-ubezpieczen-ochrony-prawnej-3

Studium podyplomowe RODO

W szkoleniu na temat Rozporządzenia ochrony danych osobowych wzięło udział ponad 80 brokerów. 

Informacja na termat studium podyplomowego 

----------------------------------------------------------------------

Materiał sponsorowany

Netsoft Broker

Netsoft Broker to program, z którego korzysta już ponad 100 kancelarii brokerskich!!!

NETSOFT BROKER - OFERTA

======================

Materiał sponsorowany

Seminarium naukowe

W dniu 7 listopada 2016 r. odbyło się seminarium naukowe organizowane przez Szkołę Główną Handlową z udziałem przedstawicieli instytucji i organizacji działających na rynku ubezpieczeniowy. Wnioski sformułowane w trakcie dyskusji są zbieżne z koncepcją implementacji dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD) do polskiego prawa Stowarzyszenia.

Sprawozdanie z seminarium 

 

 

Konferencja AIDA

14 października 2016 w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbyła się konferencja AIDA. 

 

Program 

Prawo Asekuracyjne

Ukazał się nowy numer kwartalnika Prawo Asekuracyjne. 

Spis treści  Nr 4(89)2016  kwartalnika „PRAWO ASEKURACYJNE”

 


Raport o stanie rynku brokerskiego w 2015 r.

Jest już dostępny raport o stanie rynku brokerskiego w 2015 r. przygotowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. 

RAPORT

Zaproszenie na warsztaty ubezpieczeń ochrony prawnej

W dniu 14 grudnia br. Polska Izba Ubezpieczeń organizuje warsztaty z ubezpieczeń ochrony prawnej dla pośredników ubezpieczeniowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Bankowa 11b. Udział jest bezpłatny. Zainteresowanych prosimy o rejestrację na stronie: http://rejestracja.piu.org.pl/?event=warsztaty-z-ubezpieczen-ochrony-prawnej 

Serdecznie zapraszamy. 

Konferencja

Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego 16 listopada odbyła się konferencjia "Obszar polski europejskiego rynku ubezpieczeń A.D. 2016. Rynki finansowo-ubezpieczeniowe na tle kryzysów gospodarczo-społecznych”. 

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych reprezentował Prezes Łukasz Zoń. 

PROGRAM