Aktualnośœci

APRIA 2017 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

Stowarzyszenie objęło patronatem Międzynarodową Konferencję Naukową The 21st APRIA Annual Meeting 2017: “Challenges in the Insurance Market: Transparency and Consumer Protection”, która odbyła się w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, w dniach 30 lipca - 2 sierpnia 2017 r. Konferencja poświęcona wyzwaniom na rynku ubezpieczeniowym, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki przejrzystości i ochrony konsumenta została zorganizowana przez Katedrę Ubezpieczeń. 

 

Stowarzyszenie Polskich Brokerów patronem Warsztatu "Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń po implementacji Dyrektywy IDD"

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych zaprasza na warsztat "Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń po implementacji Dyrektywy IDD" organizowany przez Puls Biznesu w dniach 23-24 października br. w Warszawie w Centrum Konferencyjnym NIMBUS. 

 

 

 

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 25 lipca br. rząd przyjął projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Ustawa ma obowiązywać od 23 lutego 2018 r. (ostatni możliwy termin na wdrożenie dyrektywy), a 3 stycznia 2018 r. powinny wejść w życie regulacje odnoszące się do konfliktu interesów w ubezpieczeniowych produktach inwestycyjnych.

Rząd przyjął również projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, które obowiązywać mają od 1 stycznia 2018 r. 

Projekt ustawy o dystrybucji z dnia 17 lipca 2017 r.

Projekt ustawy został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów, dopracowany pod względem legislacyjnym w toku prac Komisji Prawniczej i zarekomendowny Radzie Ministrów.

Aktualny projekt ustawy

Opinia i instrukcja dla brokerów w zakresie stosowania przepisów o podatku VAT po 1 lipca 2017 roku

W związku z dużym zainteresowaniem oraz licznymi zapytaniami Członków Stowarzyszenia odnośnie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług w stanie prawnym po 1 lipca 2017 roku publikujemy opinię odpowiadającą na pytanie „ Czy broker może w związku z prowadzoną działalnością w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego i w jakim zakresie korzystać ze zwolnienia swoich usług od opodatkowania podatkiem od towarów i usług w stanie prawnym po pierwszym lipca 2017 r.” .

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń zaakceptowany przez SKRM

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów i przekazany Komisji Prawniczej, której posiedzenie zaplanowane jest na 3 lipca i 4-7 lipca.

Projekt po zmianach

Walne Zgromadzenie BIPAR w Berlinie

Informujemy, że w dniach 21-23 czerwca 2017 r. w Berlinie odbyło się kolejne coroczne Walne Zgromadzenie członków BIPAR. Z ramienia Stowarzyszenia w Zgromadzeniu wzięła udział adwokat Ewa Wyszyńska z kancelarii BMSP Boryczko Malinowska i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. Temat spotkania skupiony był przede wszystkim na analizie problemów, z jakimi poszczególne państwa członkowskie muszą się zmierzyć w związku z koniecznością implementacji Dyrektywy IDD.

Więcej informacji w rozwinięciu

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

23 czerwca 2017 odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych podsumowujące rok 2016. Wybrane zostały również władze Stowarzyszenia na kolejną trzyletnia kadencję oraz omówione zostały kwestie związane z działalności brokerów w świetle nowych uwarunkowaniach prawnych. 

 

Projekt ustawy o dystrybucji z dnia 19 maja 2017

W RCL pojawił się projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń z 19 maja 2017 r. Zapaszamy do zapoznania się z projektem. 


USTAWA 

Konsultacje międzyresortowe w sprawie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Ministerstwo Finansów zwróciło się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o przedstawienie opinii w zakresie ustanowienia zawodu brokera ubezpieczeniowego, prawa do posiadania samorządu brokerskiego oraz regulacji ustawowej umowy brokerskiej powołując się na dokumenty złożone przez Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz Polską Izbę Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. 

PISMO 

Uwagi do ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych i Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych złożyli uwagi do ministerialnego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. 

UWAGI

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych przesłali w ramach konsultacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń do Ministra Rozwoju i Finansów wstępne uwagi do projektu wraz z materiałami zawierającymi koncepcje implementacji dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD).

List przewodni do Ministra Rozwoju i Finansów

Implementacja Dyrektywy o dystrybucji

Uzasadnienie 

 

XX Kongres Brokerów

Już ruszyła rejestracja na jubileuszowy XX Kongres Brokerów. Wszystkie informacje oraz formularz rejestracji znajdą Państwo na stronie kongresbrokerow.pl 

 

Konsultacje Ministerstwa Finansów

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych złożyło uwagi do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów . 

Projekt ustawy 

Uwagi Stowarzyszenia 

VSoft Insurance Broker

VSoft Insurance Broker to program całościowo wspierający biura i kancelarie brokerskie. 

======================

Materiał sponsorowany

Wasztaty PIU

W dniu 20 kwietnia br. Polska Izba Ubezpieczeń organizuje warsztaty z ubezpieczeń ochrony prawnej w Spichlerzach na Ołowiance, Narodowe Muzeum Morskie, Gdańsk, ul. Ołowianka 9-13.

Plan warsztatów w pliku do pobrania.

Zainteresowanych udziałem w warsztatach serdecznie zapraszamy i prosimy o rejestrację na stronie:  http://rejestracja.piu.org.pl/?event=warsztaty-z-ubezpieczen-ochrony-prawnej-3

Studium podyplomowe RODO

W szkoleniu na temat Rozporządzenia ochrony danych osobowych wzięło udział ponad 80 brokerów. 

Informacja na termat studium podyplomowego 

----------------------------------------------------------------------

Materiał sponsorowany

Netsoft Broker

Netsoft Broker to program, z którego korzysta już ponad 100 kancelarii brokerskich!!!

NETSOFT BROKER - OFERTA

======================

Materiał sponsorowany

Seminarium naukowe

W dniu 7 listopada 2016 r. odbyło się seminarium naukowe organizowane przez Szkołę Główną Handlową z udziałem przedstawicieli instytucji i organizacji działających na rynku ubezpieczeniowy. Wnioski sformułowane w trakcie dyskusji są zbieżne z koncepcją implementacji dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD) do polskiego prawa Stowarzyszenia.

Sprawozdanie z seminarium 

 

 

Konferencja AIDA

14 października 2016 w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbyła się konferencja AIDA. 

 

Program 

Prawo Asekuracyjne

Ukazał się nowy numer kwartalnika Prawo Asekuracyjne. 

Spis treści  Nr 4(89)2016  kwartalnika „PRAWO ASEKURACYJNE”

 


Spotkanie w Ministerstwie Skarbu przedstawicieli PZU

Na posiedzeniu 17 maja 2016 r. Zarząd przedyskutował sprawę spotkania w Ministerstwie Skarbu przedstawicieli PZU i spółek Skarbu Państwa. 

 

Raport o stanie rynku brokerskiego w 2015 r.

Jest już dostępny raport o stanie rynku brokerskiego w 2015 r. przygotowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. 

RAPORT

Zaproszenie na warsztaty ubezpieczeń ochrony prawnej

W dniu 14 grudnia br. Polska Izba Ubezpieczeń organizuje warsztaty z ubezpieczeń ochrony prawnej dla pośredników ubezpieczeniowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Bankowa 11b. Udział jest bezpłatny. Zainteresowanych prosimy o rejestrację na stronie: http://rejestracja.piu.org.pl/?event=warsztaty-z-ubezpieczen-ochrony-prawnej 

Serdecznie zapraszamy. 

Konferencja

Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego 16 listopada odbyła się konferencjia "Obszar polski europejskiego rynku ubezpieczeń A.D. 2016. Rynki finansowo-ubezpieczeniowe na tle kryzysów gospodarczo-społecznych”. 

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych reprezentował Prezes Łukasz Zoń. 

PROGRAM